افزونه وردپرس

افزونه وردپرس چیست ؟

به زبان ساده : 

افزونه یا پلاگین وردپرس یک قطعه نرم افزاری است که با افزوده شدن به وردپرس شما خدمات جدید را به وب سایت شما اضافه کرده و یا مشکلی را حل می کند . در وردپرس بیش از ۵۵۰۰۰ افزونه رایگان داریم که همگی در وب سایت اصلی وردپرس موجود هستند و همچنین از طریق منو افزونه ها در ناوبری وردپرس در دسترس می باشند  .

برای مثال از این افزونه های می توان به افزونه های آمارگیر ، سئو ، گالری ، اسلایدر و … اشاره کرد .

 

در واقع افزونه وردپرس :

یک تکه نرم افزاری است که شامل گروهی از توابع و کلاس ها و  آبجکت ها به زبان پی اچ پی است که بر روی وب سایت وردپرس شما افزوده خواهد شد . آنها می توانند قابلیت های ذاتی موجود در وردپرس را گسترش دهند و یا ویژگی جدید به وب سایت وردپرسی اضافه کنند . باید به یاد داشته باشیم وردپرس را نیز با زبان برنامه نویسی PHP نوشته اند و همین موضوع کافی است برای درک آنکه بدانید افزونه های وردپرس نیز با همین زبان توسعه داده می شوند .

اگر شما در یک تالارگفتمان یا محل گفتگو وردپرس فعالیت کنید ممکن است به مشکلی برخورد کنید و در این محل ها افراد به شما می گویند که یک ” افزونه (پلاگین) برای این کار وجود دارد ” منظور آنها همین است که مشکل شما به راحتی با چنین قطعه کدی بدون نیاز به حتی یک خط کد نویسی حل خواهد شد .

همان طور که در بالا هم ذکر شد هزاران افزونه رایگان در دل خود وردپرس برای استفاده وجود دارد و ما هم در معلم وردپرس بسیاری از آنها را در آینده ای نه چندان دور معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
چگونه خطای 502 Bad Gateway را در وردپرس برطرف کنیم؟

البته باید همیشه در ذهن داشته باشید که بسیاری از افزونه های تجاری هم وجود دارند که به خوبی کار خواهند کرد و خیلی مشکلات را در وردپرس پوشش خواهند داد که باید برای آنها هزینه بپردازید .

شما به عنوان یک مدیر وب سایت وردپرسی می توانید به راحتی افزونه ها را حذف و نصب کنید کافی است برای این موضوع از منو سمت راست خود بر روی افزونه ها کلیک کنید و بعد از آن لیستی از افزونه ها سایت خود را خواهید دید که با حرکت موس بر روی آنها و مشاهده گزینه های حذف و غیر فعال کردن می توانید آنها را منهدم کنید .

برای افزودن یک افزونه کافی است یا از طریق FTP اقدام کنید و یا اینکه با استفاده از پنل وردپرس آن را به سایتتان اضافه کنید ، خیلی راحت است در آینده آموزش آن را خواهیم داد .

نکته امنیتی :

به یاد داشته باشید خود وردپرس ذاتا به دلیل به روزرسانی های مکرر از باگ ها و مشکلات امنیتی بسیار مصون است ولی اگر شما یک افزونه تاریخ گذشته را دانلود و نسب کنید احتمال نفوذ به وب سایت شما زیاد خواهد شد .

این موضوع در مورد قالب های وردپرس نیز صدق خواهد کرد ، سعی کنید از قالب های رایگان و پولی استفاده کنید که آپدیت های خوب و منظم داشته باشند .