افزونه وردپرس

افزونه وردپرس چیست ؟

به زبان ساده : 

افزونه یا پلاگین وردپرس یک قطعه نرم افزاری است که با افزوده شدن به وردپرس شما خدمات جدید را به وب سایت شما اضافه کرده و یا مشکلی را حل می کند . در وردپرس بیش از ۵۵۰۰۰ افزونه رایگان داریم که همگی در وب سایت اصلی وردپرس موجود هستند و همچنین از طریق منو افزونه ها در ناوبری وردپرس در دسترس می باشند  .

برای مثال از این افزونه های می توان به افزونه های آمارگیر ، سئو ، گالری ، اسلایدر و … اشاره کرد .

 

در واقع افزونه وردپرس :

یک تکه نرم افزاری است که شامل گروهی از توابع و کلاس ها و  آبجکت ها به زبان پی اچ پی است که بر روی وب سایت وردپرس شما افزوده خواهد شد . آنها می توانند قابلیت های ذاتی موجود در وردپرس را گسترش دهند و یا ویژگی جدید به وب سایت وردپرسی اضافه کنند . باید به یاد داشته باشیم وردپرس را نیز با زبان برنامه نویسی PHP نوشته اند و همین موضوع کافی است برای درک آنکه بدانید افزونه های وردپرس نیز با همین زبان توسعه داده می شوند .

اگر شما در یک تالارگفتمان یا محل گفتگو وردپرس فعالیت کنید ممکن است به مشکلی برخورد کنید و در این محل ها افراد به شما می گویند که یک ” افزونه (پلاگین) برای این کار وجود دارد ” منظور آنها همین است که مشکل شما به راحتی با چنین قطعه کدی بدون نیاز به حتی یک خط کد نویسی حل خواهد شد .

همان طور که در بالا هم ذکر شد هزاران افزونه رایگان در دل خود وردپرس برای استفاده وجود دارد و ما هم در معلم وردپرس بسیاری از آنها را در آینده ای نه چندان دور معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
چگونه یک برگه سفارشی در وردپرس ایجاد کنیم ؟

البته باید همیشه در ذهن داشته باشید که بسیاری از افزونه های تجاری هم وجود دارند که به خوبی کار خواهند کرد و خیلی مشکلات را در وردپرس پوشش خواهند داد که باید برای آنها هزینه بپردازید .

شما به عنوان یک مدیر وب سایت وردپرسی می توانید به راحتی افزونه ها را حذف و نصب کنید کافی است برای این موضوع از منو سمت راست خود بر روی افزونه ها کلیک کنید و بعد از آن لیستی از افزونه ها سایت خود را خواهید دید که با حرکت موس بر روی آنها و مشاهده گزینه های حذف و غیر فعال کردن می توانید آنها را منهدم کنید .

برای افزودن یک افزونه کافی است یا از طریق FTP اقدام کنید و یا اینکه با استفاده از پنل وردپرس آن را به سایتتان اضافه کنید ، خیلی راحت است در آینده آموزش آن را خواهیم داد .

نکته امنیتی :

به یاد داشته باشید خود وردپرس ذاتا به دلیل به روزرسانی های مکرر از باگ ها و مشکلات امنیتی بسیار مصون است ولی اگر شما یک افزونه تاریخ گذشته را دانلود و نسب کنید احتمال نفوذ به وب سایت شما زیاد خواهد شد .

این موضوع در مورد قالب های وردپرس نیز صدق خواهد کرد ، سعی کنید از قالب های رایگان و پولی استفاده کنید که آپدیت های خوب و منظم داشته باشند .