رفع خطای 502 وردپرس

چگونه خطای ۵۰۲ Bad Gateway را در وردپرس برطرف کنیم؟

با خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس مواجه شده و می‌خواهید آن را برطرف کنید؟ این خطا بسیار آزارنده است، زیرا می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. منظورمان این است که برطرف کردن خطای ۵۰۲ Bad Gateway کمی طول خواهد کشید. در این مقاله، نحوه برطرف کردن این خطا را به شما آموزش خواهیم داد.

خطای ۵۰۲ Bad Gateway چیست؟

خطای ۵۰۲ Bad Gateway زمانی رخ می‌دهد که سرور هاستینگ وردپرس با درخواستی نامعتبر برای یک صفحه درخواستی مواجه شود.

خطای  Bad Gateway یکی از رایج‌ترین خطاهای وردپرس است که ممکن است در سایت خود با آن مواجه شوید. این خطا به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و بسته به سرورتان، پیغام خطایی که نمایش داده می‌شود نیز مقداری متفاوت خواهد بود.

زمانی که وب‌سایتی را مشاهده می‌کنید، مرورگرتان درخواستی را به سرور هاستینگ می‌فرستد. سپس سرور هاستینگ این صفحه را یافته و آن را با کد وضعیت به‌سوی مرورگرتان می‌فرستد.

طبیعی است که شما کد وضعیت را نمی‌بینید. به‌هرحال، اگر خطایی ایجاد شود، کد وضعیت همراه با یک پیغام خطا نمایش داده می‌شود. نمونه‌هایی از این خطا عبارت‌اند از: ۴۰۴ not found،  ۵۰۳ service unavailable، ۴۰۳ forbidden error و موارد دیگر.

رایج‌ترین دلیل برای یک خطای ۵۰۲ Bad Gateway زمانی است که مدت زیادی طول می‌کشد سرور به درخواست شما پاسخ دهد. این تأخیر می‌تواند یک قطعی موقت باشد که در نتیجه ترافیک بالا رخ می‌دهد. یا می‌تواند یک قطعی باشد که به دلیل وجود یک قالب یا افزونه وردپرسی با کد نویسی ضعیف ایجاد می‌شود. علاوه بر این‌ها، ممکن است در نتیجه پیکربندی نادرست سرور نیز ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
چگونه یک صفحه نظرات مشتریان(Customer reviews) در وردپرس ایجاد کنیم؟

با توجه به نکاتی که گفته شد، در ادامه نحوه برطرف کردن خطای ۵۰۲ Bad Gateway را برایتان توضیح داده‌ایم.

برطرف کردن خطای ۵۰۲ Bad Gateway

این خطا معمولاً زمانی رخ می‌دهد که سرور نتواند دلیل یک پاسخ نامعتبر را بیابد. یعنی، چند مرحله عیب‌یابی مختلف را امتحان خواهیم کرد تا مشکل را پیدا کنیم.

آماده‌اید؟ شروع می‌کنیم.

مرحله اول: وب‌سایت را reload کنید

گاهی اوقات، ممکن است به دلیل افزایش ترافیک مدت زیادی طول بکشد تا سرور پاسخ دهد. در این صورت، مشکل ممکن است پس از چند دقیقه به‌طور خودکار برطرف شود. اگر دلیل این تأخیر ترافیک زیاد باشد، می‌توانید reload کردن صفحه را امتحان کنید.

اگر با این کار مشکل برطرف شد، به راه‌حل دیگری نیاز ندارید. بااین‌حال، اگر زیاد به این مشکل برخورد می‌کنید، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید تا نکات بیشتری در مورد این خطا بیاموزید.

مرحله دوم: کش مرورگر خود را پاک کنید.

در برخی موارد، ممکن است این مشکل از کش مرورگر ناشی شود. حتی پس از برطرف کردن این مشکل، ممکن است دوباره به این مشکل برخورد کنید، زیرا مرورگرتان صفحه را از کش بارگذاری می‌کند.

برای برطرف کردن این مشکل، کاربرانی که از سیستم‌عامل ویندوز یا لینوکس استفاده می‌کنند، می‌توانند دکمه‌های Ctrl + F5 و کاربران Mac OS می‌توانند دکمه‌های CMD + Shift + R صفحه‌کلید خود را فشار دهند تا صفحه refresh شود. علاوه بر این، می‌توانید با رفتن به بخش تنظیمات مرورگر، کش آن را به‌طور دستی پاک کنید.

پس از پاک کردن کش وردپرس، می‌توانید وب‌سایت را دوباره بارگذاری کنید.

بیشتر بخوانید
چایلد تم (child theme) وردپرس چیست ؟‌

درصورتی‌که این مشکل به دلیل کش مرورگر رخ می‌دهد، برای برطرف کردن آن می‌توانید از یک مرورگر دیگر استفاده کنید. اگر این مشکل در تمام مرورگرهایتان رخ می‌دهد، ادامه مقاله را نیز بخوانید.

مرحله سوم: CDN یا فایروال را غیرفعال کنید

اگر در وب‌سایت خود سرویس CDN یا فایروال وب‌سایت استفاده می‌کنید، احتمال دارد که سرورهای آن‌ها کمی بازی درآورده باشند. برای بررسی این مورد، باید CDN را به‌طور موقت غیرفعال کنید.

پس از غیرفعال شدن CDN، لایه اضافی که بین مرورگرتان و سرور میزبان ایجاد شده است، برداشته می‌شود. در این موقع، وب‌سایتتان به‌طور کامل از سرورتان بارگذاری خواهد شد و اگر این مشکل از سرویس CDN / فایروال ناشی شده باشد، برطرف خواهد شد.

حال می‌توانید با فراهم‌کننده سرویس CDN خود برای پشتیبانی تماس بگیرید. پس از برطرف شدن مشکل، می‌توانید CDN را دوباره فعال کنید.

مرحله چهارم: قالب‌ها و افزونه‌های وردپرس را به‌روزرسانی کنید

اگر بعد از طی مراحل بالا مشکل هنوز پابرجا بود، قالب یا افزونه‌های خود را بررسی کنید. ابتدا باید از طریق FTP تمامی افزونه‌های وردپرس خود را غیرفعال کنید. پس از این کار، به وب‌سایت خود سری بزنید و بررسی کنید که مشکل برطرف شده است یا خیر.

اگر مشکل برطرف شده باشد، یکی از افزونه‌هایتان باعث ایجاد آن شده است. در این مرحله افزونه‌ها را یک‌به‌یک فعال کنید تا دوباره به آن مشکل برخورد کنید. با انجام این کار، متوجه خواهید شد که کدام‌یک از افزونه‌ها مشکل ایجاد کرده است.

می‌توانید به‌جای آن افزونه که مشکل ایجاد کرده است، افزونه دیگری را نصب کنید یا با نویسنده آن تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

بیشتر بخوانید
غیر فعال کردن درخواست ورود اطلاعات FTP در وردپرس

اگر با غیرفعال کردن افزونه‌ها مشکل برطرف نشد، قالب وردپرس خود را بررسی کنید. شما باید قالب وردپرس خود را با استفاده از phpMyAdmin تغییر دهید.

پس از تغییر قالب به قالب وردپرس پیش‌فرض، به وب‌سایت خود سر بزنید و آن را بررسی کنید. اگر مشکل هنوز وجود داشت، مقاله را تا انتها بخوانید!

مرحله پنجم: اگر پس از انجام تمامی مراحل بالا مشکل برطرف نشده باشد، احتمالاً مشکل از طرف سرور هاستینگ است.

در این صورت، باید با گروه پشتیبانی فراهم‌کننده هاستینگ خود تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. علاوه بر این، می‌توانید تمام مراحلی را که برای برطرف کردن مشکل انجام داده‌اید، برایشان توضیح دهید.

تمامی شرکت‌های خوب هاستینگ وردپرس می‌توانند مشکل را درصورتی‌که از پیکربندی اشتباه سرور ناشی شده باشد، به‌سرعت برطرف کند.

همین است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس خود را برطرف کنید.